You are currently viewing Victorie istorică la Euro 2019 România U21 învinge Anglia U21 cu scorul de 4 -2
Anglia U21 2 4 Romania U21

Victorie istorică la Euro 2019 România U21 învinge Anglia U21 cu scorul de 4 -2

După ce marți 18 iunie, au învins Croația, în primul meci din campionatul Euro 2019,cu scorul de 4 – 1, echipa națională Under 21 a realizat ieri, 21 iunie o victorie istorică împotriva Angliei.

Tricolorii au învins Anglia cu 4-2 şi sunt aproape de o calificare incredibilă în semifinale, dar şi la Jocurile Olimpice pentru prima dată din 1964 încoace!

Deși jumătate din meci l-am văzut pe telefon, fiind plecat de acasă, cele mai importante momente din cea de-a doua repriză am reușit să le văd pe TV.

Deși toată lumea se aștepta ca meciul cu Anglia să fie mult mai dificil decât cel cu Croația și 3 sferturi din meci scorul a fost 0 – 0, magia a început din minutul 74, când echipa noastră

Scorul a fost deschis de Puşcaş în minutul 76 din lovitură de penalti, apoi Anglia a egalat în minutul 79 prin Gray.

Ianis Hagi a readus România în avantaj în minutul 85, însă în minutul 87, la circa 20 de secunde după ce mingea a fost repusă în joc, Anglia a egalat pentru a doua oară prin golul lui Abraham.

Două minute mai târziu, Coman face 3 – 2 și readuce România în avantaj.

În al treilea minut de prelungiri, când jocul părea încheiat și așteptăm fluierul de final, Coman face dubla închizând tabela la scorul de 4 la 2.

În acest moment România se află pe primul loc în grupa C cu 6 puncte, urmată de Franța, tot cu 6 puncte.

Meciul dintre România și Franța va avea loc luni 24 iunie de la ora 22 și va fi în direct pe TVR.